ahmad
دسته‌بندی نشدهکسب و کار

11 تکنیک برای ایجاد خلاقیت و ایده پردازی بزرگ در ذهن

11 تکنیک برای ایجاد خلاقیت و ایده پردازی بزرگ در ذهن

ایده پردازی
ایده پردازی

11 تکنیک برای ایجاد خلاقیت و ایده پردازی بزرگ در ذهن,شما از نظر ظاهری به عنوان یک فرد بالغ شناخته می شوید اما تا زمانیکه از نظر عاطفی و ذهنی به بلوغ نرسیده باشید نمی توان گفت که بزرگ شده اید . ما انسان ها برای اینکه به کمال برسیم نیازمند طی کردن مسیرهایی هستیم که تا حدودی می توانند ما را به موفقیت و پیروزی نزدیک کنند.
خلاقیت یکی از عواملی است که باعث بروز افکار و ایده های بزرگ در ذهن بشر و به تبع آن رسیدن به اهداف و موفقیت ها و پیروزی ها می شود .
در این مقاله سعی کردیم روش های خلاقیت و ایده پردازی رو برای شما یازگو کنم.

11 راه برای رسیدن به خلاقیت و ایده های بزرگ در ذهن

1 ) مطالعه کردن

همانطور که می دانیم ورزش کردن و تحرک داشتن فواید بسیاری برای جسم و مغز انسان دارد و چه تحرکی بهتر از مطالعه کردن برای ورزش مغز . سعی کنید همیشه یک دفترچه یادداشت در کنار تخت خود داشته باشید برای اوقات طلایی مثل ساعت 2 نصف شب که افکار طلایی به ذهن هر فرد خلاقی هجوم می آورد تا آن ها را فوراً یادداشت کنید . حتی اگر مطالب و ذهنیت ها نامرتب بودند ایرادی ندارد بعدا می توانید آن ها را سازماندهی کنید درست مثل یک جدول تناوبی .در آخر ممکن است به چیزی دست پیدا کنید که بیهوده است اما مهم اینست که شما به ذهن خود اجازه غرق شدن در مسایل مختلف را داده اید و این امتیاز محسوب می شود .

2) به خودتان یادآوری کنید که خلاقیت آهسته و در طول زمان بروز می نماید .

افراد خلاق برای زندگی به هوش و قوه ی ابتکار شان نیاز دارند اما این افراد می دانند که خلاقیت فرایندی اهسته است نه با عجله .در واقع زمانیکه کارهایتان روی هم انباشته شده است نمی توانید از قوه ی تخیل خود استفاده کنید چرا که در مدار عجله هستید بنابراین زمانیکه می خواهید کار خود را آغاز کنید قبل از آن تمام کارهای جانبی تان را انجام دهید و بعد با آسودگی خاطر پشت میز کارتان بنشینید، نفس عمیقی بکشید و شروع به کار کنید .

3) هرروز زمانی را برای صحبت با خدا در نظر بگیرید .

صحبت کردن با خدا به ما انرژی می دهد . خداوند خود خالق زیباترین چیزهاست بنابراین زمانیکه در طول روز با خالق خود صحبت می کنید بخشی از خلاقیت او به شما منتقل می شود و آرامش می یابید و این آرامش خلاقیت به همراه دارد .
4) هنگامی که خسته هستید مغزتان خلاق تر میشود .
شاید عجیب به نظر برسد اما واقعیت اینست که هنگام خستگی مغز شما توانایی تمرکز بر روی چند مساله را ندارد بنابراین تنها بر روی یک مساله ی مهم تمرکز می کند .بنابراین در مواقع نامطلوب خلاقانه تر عمل می کنید .

5) 20 دقیقه در روز پیاده روی کنید تا خلاقیت بروز کند .

همه ی ما می دانیم که ورزش کردن چه تاثیر مهمی بر مغز و بدن و نتیچه ی فعالیت های روزانه ی انسان ها می گزارد ، اما شاید سوالی پیش بیاید که 20 دقیقه پیاده روی چه تاثیری می تواند داشته باشد ؟بله ، فقط 20 دقیقه . سعی کنید هر روز 20 دقیقه زمان برای این مهم بگزارید چرا که در حین پیاده روی جهان پیش روی خود را تماشا می کنید ، طلوع خورشید را مشاهده می کنید ، در حین پیاده روی لحظه ای مکث کنید و عطر گل ها را استشمام کنید . تمام اینها آرامش و بروز خلاقیت و در نهایت پیروزی و موفقیت را به سمت شما سوق می دهد .

6) گوش کردن به صداهای محیط اطراف باعث ایده پردازی میشود.

بی شک سکوت بهترین صدا برای انجام کارهای خلاقانه است اما گاهی گوش کردن به صداهای محیط اطراف البته نه صداهای گوشخراش برای تقویت تمرکز و تفکر خلاق و ایده پرداز مهم است .

7) سبک جدیدی از موسیقی را گوش کنید .

همه ی ما با علایق مختلف سبک هایی از موسیقی را دوست داریم. اما برای پرورش خلاقیت و ایده پردازی بهتر سبک جدیدی از موسیقی را که تا بحال گوش نکرده اید بشنوید تا مناطق مختلف مغزتان نوازش شود و تغییرات شیمیایی حاصل از آن باعث تفکر خلاق شود .

8) محدودیت ها برای کارهای خلاقانه مناسب ترند .

یکی از نقاط قوت و مثبت در افراد خلاق اینست که از محدودیت ها به عنوان فرصت استفاده می کنند بنابراین محدودیت می تواند باعث بروز افکار خلاقانه شود چرا که افراد برای گذر از شرایط سخت پیش رو و رسیدن به اهداف و ایده های خود سعی می کنند با محدودیت بجنگند و تفکر خلاق را بر آن غلبه کنند . افرادی چون اسپایک لی از کسانی بود که با وجود محدودیت فراوان در هزینه توانست اولین فیلم خود را با سرمایه ای کمتر از هزینه ی یک خودرو بسازد .

9) برای پرورش خلاقیت گاهی باید سکوت کنید .

شاید از آن دست افراد باشید که نمی توانند ساکت بمانند .
اما واقعیت اینست که در سکوت بهتر می توان صدای خلاقیت را شنید . گاهی در حین جارو زدن ، غذاپختن ، پرورش گل ها و آبیاری آن ها موسیقی یا هر صدای دیگری را حذف کنید و این کارها را در سکوت انجام دهید .

10) کم کردن نور محیط

کم کردن نور محیط سبب می شود که به آرامش بیشتری دست یابید و فکرتان آزادتر شود . در واقع در تاریکی تفکرات خلاقانه تری به سوی شما می آید .

11) از نمایشگاه هنری دیدن کنید .

بازدید از نمایشگاه های هنری مثل مجسمه سازی ، سفالگری ، نقاشی ، عکاسی،و نظایر آن می تواند در خلاقیت نقش بسزایی داشته باشد . لازم نیست حتما خرید کنید ، ستودن هنر دیگران باعث به جریان افتادن خلاقیت خودتان می شود .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا